יש אנשים שהמטבח אצלם הוא חלקת האלוהים הקטנה שלהם; פינת החמד שאליה הם נכנסים ולמרות שהם יודעים שעבודה רבה ממתינה להם שם, הם נרגעים כי הם אוהבים להיות שם. המטבח הוא מקום בו מתרחשת רוב הפעילות בבית, לכן כדאי להשקיע בו על מנת שיהיה מזמין, נעים ונוח ובעיקר – פרקטי.

חלק מהמטבחים בארץ הם קטנים. קורה הרבה שהחדרים גדולים, פינת הישיבה גדולה והמטבח קטן. מומלץ לסדר את המטבח בצורה פרקטית כך שלמרות הגודל הקטן לעיתים, עדיין יהיה מספיק מקום לעבוד בו בנוחות.

מטבח קטן

.

לפניכם מספר טיפים לסידור יעיל של מטבח:

הפרדה באמצעות קירות
גבס: במטבח קטן כמו שאמרנו צריך לדאוג לניצול מקסימלי של מקום. במקרים בהם הדירה אותה רכשתם או שכרתם היא יד שניה ולא היתה לכם אפשרות לתכנן את המטבח בעצמכם כדאי לחשוב על חלוקה מחדש או הפרדה באמצעות קירות גבס. לעיתים יש חלל שהוא איננו מנוצל והפרדה זו יכולה לעזור בסידור מחודש של המטבח.

קירות גבס במטבח

Source: houzz.com via Tina on Pinterest

.

הפרדה במטבח

.

אי במטבח: אחת מהשיטות ליצירת מקום מושלם לאיחסון נוסף זה בניית אי למטבח. חשוב להבין שיתכן והוא יתפוס מקום, אך ניתן לחשוב על מיקום נח שבו הוא לא יפריע לזרימת העבודה. הדבר החשוב ביותר הוא שהאי מאפשר מקום גדול לאיחסון ובכך חוסך ארונות או הצבת כלים על השיש.

אי במטבח

.

אי קטן במטבח

.

דלפק אוכל קטן מתקפל: בהרבה מטבחים משלבים את דלפק האוכל בתוך המטבח, מאחר ואין מקום אחר בבית בו ניתן לסדר אותו בנוחות. במקרים אלה חשוב לנסות ולהתאים דלפק המתקפל אל הקיר כך שבזמנים בהם לא משתמשים בו הוא לא יתפוס מקום נוסף.

דלפק אוכל קטן

Source: how-do-it.info via Andru on Pinterest

.

.

דלפק אוכל

.

התקנת מדפים: מדף הוא פתרון אחסון מצוין המפנה מקום על השיש. יש אנשים שיחשבו שמבחינה ויזואלית מדפים מעמיסים מאד על העין וזה גורם למטבח להראות מבולגן, אך תכנון נכון של מיקום המדפים, אורכם ועומקם יכול לעשות סדר נפלא במטבח שלכם ואף לפנות לכם את השיש לעבודה מסודרת ונוחה.

מדפים במטבח

.

רכישת תנור אפיה משולב: תנור משולב כיריים חוסך מקום של תנור בילדאין ושל כיריים המונחות על השיש. זוהי יחידה אחת שבמידת הצורך ניתן להזיז אותה למקום אחר ולהגדיל את אזור השטח הפנוי במטבח.

תנור משולב כיריים

.

מדיח כלים: שימוש במדיח כלים בבית הוא דבר נפלא החוסך הרבה מים ובעיקר הרבה בלאגן וכאב ראש. יש בתים בהם אין מקום המיועד להרכבת המדיח ואז יש צורך בפינוי ארון על מנת שיהיה מקום למדיח. במקרים כאלה כדאי לשקול להתקין את המדיח במקום אחר בו יש נקודת מים (יש בתים בהם המטבח ומרפסת השירות לכביסה סמוכים זה לזה) ואז ניתן לחסוך את המקום במטבח.

מיקום מדיח כלים

Source: houzz.com via Kim on Pinterest

.

לסיכום, מטבח הוא המקום בו מתנהל רוב סדר היום של כולנו. כדאי לדאוג שהמקום יהיה נעים וזורם כדי שהעבודה במטבח תהיה שלווה ובטוחה.

***

מוגש בחסות אורבונד – אורבונד מציעה לענף הבנייה קשת רחבה ועשירה של מוצרים ביניהם מוצרים בייצור מקומי ומוצרים המיוצרים על ידי חברת KNAUF הגרמנית.

קירות גבס

 

 

 

 

דילוג לתוכן