האם ידעתם כי כל אחד מכם הינו אחראי ישיר לייצור של פסולת אלקטרוניקה אשר פוגעת רבות באיכות הסביבה? זוהי הסיבה שאתם חייבים להקפיד על תהליכי מיחזור אלקטרוניקה ולא לזלזל בכך כלל וכלל. בשורות הקרובות נענה על מספר שאלות נפוצות הקשורות בנושא, כדי שתבינו את חשיבות העניין לעומק ותדעו כיצד לבצע את תהליך המיחזור בצורה היעילה ביותר.

מה מזיק בפסולת אלקטרוניקה?

במוצרים שבהם קיימים מעגלים אלקטרוניים (למעשה, כמעט כל מכשיר חשמלי שנמצא בשימוש כיום) מצויים חומרים שביכולתם להזיק מאוד לכדור הארץ ולבריאות של כולנו. מבין חומרים אלו ניתן למנות מתכות כבדות ומעכבי בערה למיניהם. בהטמנה של מכשירי חשמל ישנים באתרי פסולת רגילים, חומרים אלו מגיעים למי התהום, מזהמים אותם ומשם מגיעים לכוסות השתייה שלנו. תהליך המיחזור מונע זאת – הפסולת מגיעה אך ורק לאתרים ייעודיים ולא מוטמנת באדמה בצורה רגילה.

האם ישנו גם אינטרס כלכלי למיחזור פסולת אלקטרונית?

מעבר לעניין הבריאותי והשמירה על כדור הארץ, למיחזור פסולת אלקטרוניקה יש גם אינטרס כלכלי מובהק. בפסולת זו ישנם חומרים שניתן להשיב לשימוש חוזר, בין היתר כסף, נחושת, זהב וחומרי בידוד שונים. במידה ולא נמחזר, יהיה צורך לבצע כרייה רבה של חומרים אלו ממעמקי האדמה, מה שיגרום לעליית מחירים תלולה שלהם.

אני צרכן פרטי – האם אני חייב למחזר?

החוק בישראל קובע שאין להשליך פסולת אלקטרוניקה במקום שאינו מיועד לכך. אם הזמנתם מוצר אלקטרוני חדש, הספק מחוייב לפנות מכם את המוצר הישן. במידה ואתם מעוניינים להשליך פסולת אלקטרונית מבלי לרכוש מוצר חדש, בררו אצל הרשות המקומית כיצד לעשות זאת בצורה נכונה. חלק מהרשויות מתירות להשאיר את המוצרים על המדרכות לאיסוף ואילו אחרות הקימו מרכזים ייעודיים להשלכת פסולת שכזאת.

ומה לגבי מקומות עבודה?

החוק מחמיר מאוד עם ארגונים ומקומות עבודה בנושא זה, וזוהי הסיבה שאם הינכם מנהלים של מקום שמייצר פסולת אלקטרונית באופן קבוע, עליכם לדאוג לפנותה כחוק באמצעות חברה שמעניקה שירותי מיחזור אלקטרוניקה. חברה שכזאת דואגת לפינוי מסודר של הפסולת למרכזי מיון ומיחזור, מה שימנע מכם להסתבך עם החוק.

אני יבואן של מוצרי אלקטרוניקה – מה עלי לעשות?

במקרה והינכם יבואנים, או ספקים ומשווקים של מוצרי אלקטרוניקה, אתם מחוייבים בביצוע מיחזור אחוז מסויים של הכמות המיובאת והנמכרת, כשעבור כל מוצר אלקטרוניקה נקבע אחוז ייעודי למיחזור. על מנת להימנע מהסתבכויות עם החוק, מומלץ כי תיצרו קשר עם חברת מיחזור שתלווה אתכם בתהליך, כולל טיפול בבירוקרטיה הרלבנטית.

כמה עולה ההתקשרות עם חברת המיחזור?

משום שחברות מיחזור מפיקות רווחים מפסולת אלקטרוניקה, תהליכי העבודה מולן אינם יקרים ולעיתים אף אינם טומנים בחובן עלויות כלל וכלל, שכן הן יכולות לרכוש מכם את הפסולת, כתלות בכמות החומרים שניתן למחזר ממנה.

דילוג לתוכן